- www.penkavy-nadherne.cz -

chov ag

Amadiny gouldové - chloëbia gouldiae

AG KLUB.CZ
Amadiny Gouldové obývají severní část Austrálie, biotops výjimkou Yorského poloostrova. Jedním z jejich hnízdišť jsou hory distriktu Kimberley, která patří mezi nejteplejší místa na jižní polokouli. oblast výskytu Letní teploty zde dosahují až 45 stupňů celsia a noční teploty klesnou jen zcela výjímečně pod 20 stupňů celsia. Živý se semeny různých druhů trav, termity a veškerým dostupným hmyzem. Ten loví ve větší míře zvláště při odchovu mláďat. Početná hejna Amadin Gouldových je možné pozorovat jak se koupají v menších jezírkách, vzniklých během období dešťů, kam se slétávají spolu s ostatními druhy astrildovitých pěvců i holoubků diamantových. V přírodě se vyskytuje Amadina Gouldová červenohlavá, spolu se dvěma přirozeně vzniklými mutacemi, černohlavou a žlutohlavou. Hnízda si staví nejraději v opuštěných dutinách stromů, kde před tím hnízdili papoušci. Jen zřídka můžeme spatřit hnízdo postavené volně v hustém křoví nebo ve vysoké trávě. Snůška čítá 5 až 8 čistě bílých vajíček, ze kterých se zhruba po 14 až 15 dnech líhnou mláďata. Ta mají zpočátku růžovou až oranžovou barvu a jsou zcela holá. V koutcích zobáčku mají svítivě modré pupily, které jsou jakýmsi vodítkem pro rodiče, aby je dokázali i v temnu nakrmit. Mladí opouštějí hnízdo zhruba za 22 dnů a rodiče je ještě asi tři týdny přikrmují.
Tyto překrásné pěnkavy nádherné objevil a popsal známý malíř a cestovatel John Gould, který je také pojmenoval na počest své manželky, (Amadina paní Gouldové) , která ho doprovázela na jeho objevných cestách po Austrálii v roce 1838 až 1841.přírodní jezírko
Do Evropy byli poprvé dovezeny v roce 1887.
Amadiny Gouldové patřili před lety k velice choulostivím a tedy pro chov k náročným ptákům. Největším problémem pro jejich chov bylo sehnat čistá a kvalitní krmiva a zvláště pak držet poměrně vysokou teplotu v chovném zařízení, která musela sahat až ke 30 stupňům celsia. Pokud teplota klesla, tak ptáci evidentně trpěli. Dnes však patří mezi domestikované ptáky a také jejich chov je podstatně jednodušší, i když ne úplně bez obtíží. I dnes jakmile ve svém chovném zařízení zvýším teplotu alespoň na 25 stupňů celsia tak doslova ožijí, zvláště přepeřující mláďata. Jinak se dají v současné době chovat bez problémů při 20 stupních celsia. Sám jsem choval Amadiny Gouldové i v zahradních zarostlých voliérách ve společnosti různých astrildů. Ptáci zde vypadali nádherně, zvláště pak na slunci. Vyvedli zde i bez potíží mladé, ale pokud se citelně ochladilo, což při dnešním způsobu léta není nic neobvyklého, tak ptáci doslova trpěli a úhyny na sebe nenechali dlouho čekat. Ideální by bylo v těchto voliérách podle potřeby přitápět, což u mě nebylo možné. Dnes chovám Amadiny Gouldové ve vytápěném chovatelském zařízení, v klecových stěnách, kde rozměry klece pro jeden pár jsou 70cm Š + 40cm H + 40cmV. Hnízdní budky zavěšuji z vnějšku klece na přední mřížku. ve voliéře voliérový odchov Usnadňuje to kontrolu hnízdění a manipulaci s mláďaty (kroužkování atd.), bez většího rušení chovného páru. Hnízdní budky je lepší použít větších rozměrů, alespoň o hraně 15cm. Pokud je v malé hnízdní budce 4 a více mláďat, tak ta silnější většinou i ta nepatrně slabá mláďata ušlapou. Tento problém skutečně vyřeší větší hnízdní budky. Hnízdo jim stavím sám. K tomu se mi nejlépe osvědčilo trochu sena, kokosová vlákna a na výstelku jakási cupanina , která se dá koupit na burzách u různých prodejců. Trochu stavebního materiálu pohodím ještě na dno klece. Ptáci si hnízdo už pouze upraví. Samička snáší každý den ráno jedno vajíčko, obvykle 5 až 7. Některé páry nasedají na snášku až po snesení pátého vajíčka, což je v pořádku, ale jsou i takové páry, které zasednou už po snesení druhého vajíčka. V takovém případě je lepší vajíčka po snesení odebírat a nahrazovat je podkladky a až po snesení pátého je všechny vrátit zpět do hnízda. Tak si zajistíme líhnutí mladých ve stejný den. Odebraná vajíčka uchovávejte v chladu a temnu. Mláďata se líhnou po 14 až 15 dnech od zasednutí. Den před líhnutím zvyšuji krmnou dávku pro odchov mladých. Ta se skládá s klíčeného zrní smíchané se sušenou vaječnou směsí (čtěte CHOV).Tuto směs podávám při krmení mladých dvakrát denně. Mláďata opouští budku zhruba po 22 dnech a u rodičů je nechávám ještě další tři týdny. Následně je přemístím do proletovacích voliér a více s nimi nemanipuluji, až po úplném přepeření rozděluji samečky od samiček.
zlatý pár s odchovem právě vylíhlí mladý hnízdní cupanina + kokosová vlákna
U Amadin Gouldových se mohou objevit nepříjemní roztoči v dýchacím ústrojím. Je to roztoč - sternostoma tracheacolum a parazituje dýchací trubici. Postižení ptáci prskají, kýchají, mají výtok z nosu a těžce dýchají. Takového jedince musíme okamžitě odchytit a přemístit do zvláštní klece. Více se dozvíte v sekci NEMOCE. Základ pro udržení zdravého chovu je především čistota a kvalita krmiva.






Nahoru